امام محمّد باقر علیه السلام حكایت فرماید: روزى امام حسن مجتبى علیه السلام جلوى منزل خود روى سكّوئى نشسته بود، ناگاه شخصى در حالى كه سوار الاغ بود وارد شد و به آن حضرت چنین گفت :سلام بر تو كه مؤمنین را ذلیل و خوار گرداندى .
امام مجتبى علیه السلام بدون توجّه به توهین او، اظهار نمود: در قضاوت خویش عجله نكن، پیاده شو، بیا بنشین تا قدرى استراحت كنى و با هم صحبت نمائیم .
پس آن شخص از الاغ خود پیاده شد؛ و آرام آرام به سوى امام مجتبى علیه السلام حركت كرد، وقتى نزدیك حضرت رسید، امام علیه السلام به او فرمود: چه گفتى ؟
جواب داد: گفتم : السّلام علیك یا مُذِلَّ المؤ منین .(یعنی سلام بر تو ای ذلیل کننده مومن ها)


حضرت فرمود: این موضوع را از كجا و چگونه دانستى ؟

گفت: چون كه خلافت و امارت مسلمین در دستان تو بود و آن را رهاكردى و به این ظالم متجاوز - یعنى ؛ معاویه - سپردى كه روش و سیره اش خلاف دستور الهى است .
حضرت فرمود: توجّه و دقّت كن تا برایت توضیح دهم :از پدرم علىّ بن ابى طالب، امیرالمؤمنین علیه السلام شنیدم كه او از رسول خدا علیه السلام این مطلب را نقل نمود: روزگار سپرى نمى گردد مگر آن كه شخصى پرخور و بى باك بر این امّت ولایت كند؛ و او معاویه است[1] .
پس آن شخص از امام مجتبى علیه السلام پرسید: محبّت و علاقه نسبت به شما اهل بیت رسالت چگونه است؟ و چه اثرى دارد؟
فرمود: به خدا قسم ! محبّت و علاقه نسبت به ما اهل بیت - عصمت و طهارت علیهم السلام - در تمام امور و حالات سودمند است ، گرچه اسیر دست ظالمان باشیم .
و سپس افزود: محبّت و دوستى با ما - اهل بیت رسالت - سبب آمرزش گناهان مى گردد؛ همان طورى كه وزش باد - در فصل پائیز - موجب ریزش برگ درختان است

اختصاص مرحوم شیخ مفید: ص 82.

 [1] یعنی پیامبر خبر از تسلط وی داده است  نه اینکه امام حسن خودش حکومت را به  او سپرده باشد

طبقه بندی: اخلاق،  وجهة الله(امامت)، 
برچسب ها: امام حسن، برخورد کریمانه، برخورد با جاهل،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در یکشنبه 28 دی 1393 توسط قادر غدیری(طلبه)