با سلام و تسلیت ایام شهادت مادر تمام وبلاگ نویسان شیعه و  و محبین حضرت انسیه حوراء ام ابیها فاطمه زهرا علیها السلام  یك مناظره ای رو از خود برادران اهل سنت نقل می كنم:

مهم ترین مناظره فاطمه

مهمترین مناظره فاطمه زهرا (س) مناظره‏ای سیاسی بود که جنبه اقتصادی نیز داشت. این بحث‏بین آن حضرت و خلیفه اول و دوم بود. در ظاهر این مناظرات به مسائل مالی برمی‏گردد ولی در واقع مسائل خلافت و رهبری مسلمین مد نظر بود چه آن جز علاقه و انس با خدا در دلش نبود و مسائل دنیوی هیچگاه برای آن حضرت نگرانی ایجاد نکرد.

فاطمه (س) به دنبال ارث پدر آمد، ولی خلیفه اول جواب داد: پیامبر (ص) فرموده: ما پیامبران ارث باقی نمی‏گذاریم آنچه از ما باقی بماند صدقه است، یا در اختیار حاکم همان زمان است. آنگاه فاطمه بر خلیفه اول غضب کرد و تا آخر عمر با او صحبت نکرد و بعد از پیامبر (ص) شش ماه زنده بود.[1] .

یك نكته و دو سوال:

 اول: در بحث فضایل آن حضرت گذشت که غضب فاطمه به معنی غضب رسول خدا (ص) است و این احادیث مقید به صورت خاصی نشده است. بنابراین رسول خدا (ص) غضبناک شد!!

دوم: به موجب احادیث وارده مقصود از اهل بیت و شان نزول آیه تطهیر، حضرت زهرا (س) معصوم از گناه بود، پس چگونه چیزی را خواست که مستحق آن نبود؟!

و سوم اینکه: بعد از این تقاضای حضرت زهرا (س) خلیفه دوم اموال پیامبر (ص) در مدینه را در اختیار علی (ع) و عباس قرار داد، ولی خیبر و فدک را نه.[2]  اگر اموال پیامبران صدقه است و این حکم غیر قابل تغییر است او چگونه این عمل را انجام داد؟

علماء شیعه جوابهای مفصل از این حدیث داده‏اند از جمله شیخ مفید کتاب مستقلی در این مورد به نام «رسالة حول‏الحدیث نحن معاشر الانبیاء لانورث‏» تالیف نموده است.

 

 -------------------------------------------------------------------------------

[1] صحیح مسلم؛ ج 5، ص‏153 - مسند احمد، ج 1، ص‏6 - صحیح ابی‏داود، ج 2، ص‏23.

[2] مسند احمد بن‏حنبل؛ ج 1، ص‏6.


طبقه بندی: وجهة الله(امامت)، 
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در شنبه 27 فروردین 1390 توسط قادر غدیری(طلبه)